Adwokat Bytom Testament podpisany odciskiem palca

testament, odcisk palca zamiast podpisu, ważny testament, nieważny testament
Adwokat Bytom testament podpisany odciskiem palca 
08 września 2024

Czy testament podpisany odciskiem palca jest ważny?

Testament podpisany odciskiem palca jest ważnym dokumentem sporządzanym zgodnie z prawem, w którym osoba określa swoje ostatnie życzenie dotyczące rozporządzenia majątkiem po śmierci. Odcisk palca potwierdza autentyczność podpisu i chroni testament przed ewentualnymi sporami spadkowymi. Dokument ten powinien być sporządzony starannie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, aby uniknąć nieporozumień po śmierci osoby sporządzającej testament. Odcisk palca stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed fałszerstwem i zapewnia pewność co do woli spadkodawcy.

 

Kiedy testament ma moc prawną?

"Do ważności aktu notarialnego wystarczy wskazanie, iż osoba biorąca udział w akcie nie podpisała go bądź dlatego, że nie umie się podpisać, bądź też dlatego, że nie mogła złożyć podpisu." Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1973 r., III CRN 294/73 

 

Kiedy można podpisać testament odciskiem palca?

Spadkodawca może podpisać się poprzez odcisk palca, w sytuacji gdy z uwagi np.: na stan zdrowia nie jest w stanie się podpisać. Wówczas osoba będąca świadkiem, która była przy całej czynności sporządza własnoręczny podpis obok podpisu spadkodawcy.

 

Kiedy testament notarialny jest nieważny?

Testament notarialny jest nieważny, jeżeli występują w nim rażące błędy takie jak brak oznaczenia notariusza, brak oznaczenia spadkodawcy, brak podpisu notariusza, brak podpisu spadkodawcy bez wzmianki z jakiego powodu nie złożono podpisu. „Za powodujące nieważność testamentu notarialnego można uznać takie uchybienia, które sprowadzają wątpliwość co do prawdziwości zdarzeń ujętych w akcie. Do takich uchybień należy zaliczyć nieoznaczenie osoby spadkodawcy, brak wskazania sporządzającego akt notariusza, brak podpisu notariusza względnie spadkodawcy, w tym drugim wypadku bez stwierdzenia przyczyny braku podpisu. Uogólniając należy przyjąć, iż cechę dokumentu urzędowego odbierają testamentowi notarialnemu tylko takie uchybienia formalne, które dotyczą jego istoty i które nie mogą być zastąpione ustaleniami z wykorzystaniem zwykłych środków dowodowych.” Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 maja 2003 r. I CKN 367/01

Kontakt 

  Usługi  

Adwokat Sylwia Petelicka - adwokat/prawnik z Bytomia. Zakres usług adwokata z Bytomia: sprawy rodzinne, karne, cywilne. Prawnik rodzinny w Bytomiu prowadzi sprawy o rozwód, rozdzielność majątkową, podział majątku wspólnego, sprawy spadkowe, o zachowek. Adwokat z Bytomia zajmuje się również sprawami karnymi. Prawnik w Bytomiu ds. budowlanych. 

  Jesteśmy tutaj  

  Kontakt  

ul. Jagiellońska 6/19, 41 - 902 Bytom 

📞 739 973 707

📨 kancelaria@adwokatpetelicka.pl

blog

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.