Zachowek to instytucja prawna w polskim prawie spadkowym, która ma na celu ochronę interesów najbliższych członków rodziny zmarłego. Daje on możliwość uzyskania części spadku, nawet jeśli zmarły zdecydował się na inny podział majątku w testamencie.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, do zachowku mają prawo zstępni (dzieci, wnuki), małżonek oraz rodzice spadkodawcy. W zależności od sytuacji życiowej, może to się różnić.
Wysokość zachowku wynosi połowę wartości, jaka przypadłaby danej osobie w przypadku dziedziczenia ustawowego. Dla zstępnych (dzieci) jest to dwie trzecie tej kwoty, jeśli mają mniej niż 18 lat oraz jeżeli krewny jest trwale niezdolny do pracy. Warto pamiętać, że przy obliczaniu zachowku można wziąć pod uwagę darowizny, jakie spadkodawca uczynił za życia. Osoba uprawniona do zachowku ma 5 lat od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) na dochodzenie swoich roszczeń
Każda osoba, której przysługuje zachowek, a która nie otrzymała darowizny za życia wliczającej się do masy spadkowej oraz taka, która została pominięta w testamencie może wystąpić o zachowek.
Po zmianach, które weszły w życie wiosną 2023 r. zachowek możemy obniżyć, rozłożyć na raty, jak również odroczyć jego płatność. Nowością jest również możliwość zrzeczenia się prawa do zachowku w ramach zawartej pomiędzy stronami umowy przed notariuszem. Podstawą decyzji sądu w zakresie rozłożenia na raty, obniżenia jak również odroczenia płatności jest art. 997(1) k.c. W myśl tego przepisu, obowiązany do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku może żądać odroczenia terminu jego płatności, rozłożenia go na raty, a w wyjątkowych przypadkach - jego obniżenia, przy uwzględnieniu sytuacji osobistej i majątkowej uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku (§ 1). W przypadku rozłożenia na raty roszczenia z tytułu zachowku terminy ich uiszczenia nie mogą przekraczać łącznie pięciu lat. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd, na wniosek zobowiązanego, może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych lub przedłużyć termin, o którym mowa w zdaniu pierwszym. Zmieniony termin nie może być dłuższy niż dziesięć lat (§ 2).
Strony w celu uregulowania zachowku mogą zawrzeć ugodę. W ugodzie strony regulują wszystkie kwestie dotyczące zachowku. Ugoda taka nie musi być sporządzana przed notariuszem. Jeżeli mieszkasz w Bytomiu lub okolicach i masz problem z zachowkiem, zadzwoń, przygotuję dla Ciebie ugodę, która zabezpieczy Twoje interesy.
Adwokat Sylwia Petelicka - adwokat/prawnik z Bytomia. Zakres usług adwokata z Bytomia: sprawy rodzinne, karne, cywilne. Prawnik rodzinny w Bytomiu prowadzi sprawy o rozwód, rozdzielność majątkową, podział majątku wspólnego, sprawy spadkowe, o zachowek. Adwokat z Bytomia zajmuje się również sprawami karnymi. Prawnik w Bytomiu ds. budowlanych.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.