Rozwód to proces, który może dotknąć każdego małżeństwa, niezależnie od przyczyny. Istnieją trzy główne rodzaje rozwodów: z winy jednego małżonka, bez winy, jak również rozwód z winy obu stron. Rozwód z winy oznacza, że jedna ze stron ma na swoim sumieniu działania, które doprowadziły do rozpadu związku małżeńskiego, przykładem przyczyn orzeczenia rozwodu z winy jednego małżonków może być zdrada, przemoc domowa, alkoholizm czy inne zachowania szkodliwe dla relacji małżeńskiej. W takim przypadku, strona winna może ponosić konsekwencje finansowe lub stracić prawo do alimentów.
Rozwód bez winy oznacza, że żadna ze stron nie ponosi winy za załamanie się małżeństwa. Może to być spowodowane np. różnicami charakterów, brakiem wspólnych celów czy po prostu nie dogadywaniem się w kwestiach światopoglądowych lub związanych z wychowaniem dzieci. W takim przypadku, obie strony mogą próbować rozstać się w jak najbardziej przyjazny sposób, szczególnie jeśli mają wspólne dzieci.
Wielokrotnie na spotkaniach w kancelarii pada pytanie: Czy warto walczyć o rozwód z orzeczeniem o winie? Warto jeżeli jesteśmy pewni swoich racji i wiemy, że druga strona nie ma żadnych dowodów świadczących na naszą niekorzyść. Warto również ze względów finansowych, tj. jeżeli jesteśmy w stanie udowodnić wyłączną winę możemy otrzymać alimenty dożywotnio od małżonka wyłącznie winnego. Trzeba jednakże pamiętać, że alimenty dożywotnie są przyznawane wyjątkowo, np.: w sytuacji gdy dana osoba jest niezdolna do pracy z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn.
W sytuacji, gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, to małżonek niewinny może żądać od niego alimentów, jeżeli rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji. W tej sytuacji małżonek, który został uznany za niewinnego nie musi udowadniać swojego niedostatku.
Przede wszystkim finansowe. Małżonek, który został uznany za współwinnego jak i małżonek niewinny może starać się o otrzymanie alimentów od małżonka wyłącznie winnego lub współwinnego. Małżonek współwinny będzie musiał udowodnić, iż na skutek orzeczenia rozwodu znajdzie się w niedostatku.
W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie alimenty należą się, jeżeli małżonek znajduje się w niedostatku. Niedostatek to szczególnie trudna sytuacja materialna. W niedostatku jest osoba, która nie jest w stanie za pomocą własnych sił zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.
Wszystko zależy od okoliczności sprawy. Dowodami wykazującymi winę mogą być przykładowo: zeznania świadków, smsy, maile, wiadomości na komunikatorach, nagrania.
Orzeczenie o winie nie ma wpływu na wysokość alimentów. Małżonek chcący uzyskać alimenty będzie musiał przedłożyć dowody na potwierdzenie swoich usprawiedliwionych potrzeb.
Niezależnie od przyczyny rozwodu, ważne jest, aby obie strony zachowały spokój i próbowały znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich zaangażowanych. Wsparcie psychologiczne oraz wsparcie prawnika może okazać się niezbędne w trudnym procesie rozwodowym. Na wszystkie Państwa pytania odpowie Adwokat Sylwia Petelicka - prawnik rozwodowy w Bytomiu.
Adwokat Sylwia Petelicka - adwokat/prawnik z Bytomia. Zakres usług adwokata z Bytomia: sprawy rodzinne, karne, cywilne. Prawnik rodzinny w Bytomiu prowadzi sprawy o rozwód, rozdzielność majątkową, podział majątku wspólnego, sprawy spadkowe, o zachowek. Adwokat z Bytomia zajmuje się również sprawami karnymi. Prawnik w Bytomiu ds. budowlanych.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.