Po upływie pięciu lat od rozwodu, alimenty mogą nadal stanowić istotny element relacji między byłymi małżonkami. W tym czasie wiele się zmienia - sytuacja finansowa obu stron może ulegać zmianom, a relacje między byłymi partnerami mogą ulegać ewolucji. Warto regularnie monitorować i dostosowywać wysokość alimentów do zmieniających się potrzeb i możliwości finansowych stron.
W wyroku orzekającym rozwód bez winy małżonków sąd może orzec obowiązek alimentacyjny na rzecz jednego z małżonków. Obowiązek ten wygasa w razie zawarcia przez uprawnionego małżonka nowego małżeństwa, ale także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
Zgodnie z art. 60 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego, pod warunkiem, że znajduje się on w niedostatku. W przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego obowiązek alimentacyjny wygasa. Obowiązek alimentacyjny wygasa również, gdy zobowiązanym do świadczeń jest małżonek, który nie został uznany za winnego z upływem lat 5 od orzeczenia rozwodu.
Kontrowersje budzi art. 60 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że obowiązek alimentacyjny może zostać przedłużony z uwagi na wyjątkowe okoliczności, przy czym wyjątkowe okoliczności nie zostały enumeratywnie wymienione. Zgodnie z doktryną i orzecznictwem przyjmuje się, że wyjątkowe okoliczności, na skutek których może nastąpić przedłużenie obowiązku alimentacyjnego to: kalectwo, choroba ograniczająca możliwości zarobkowania po rozwodzie, stała niezdolność do pracy i zarobkowania na skutek wypadku, pod warunkiem, że poszkodowanemu nie zostanie wypłacone odszkodowanie od ubezpieczyciela. Przy ustaleniu przez sąd zasadności roszczeń będą brane pod uwagę również inne okoliczności takie jak, czy uprawniony ma innych krewnych zobowiązanych do jego alimentacji.
Adwokat Sylwia Petelicka - adwokat/prawnik z Bytomia. Zakres usług adwokata z Bytomia: sprawy rodzinne, karne, cywilne. Prawnik rodzinny w Bytomiu prowadzi sprawy o rozwód, rozdzielność majątkową, podział majątku wspólnego, sprawy spadkowe, o zachowek. Adwokat z Bytomia zajmuje się również sprawami karnymi. Prawnik w Bytomiu ds. budowlanych.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.