Prawnik Bytom podział majątku wspólnego przed rozwodem 

podział majątku wspólnego rozwód wspólność majątkowa
Podział majątku wspólnego przed rozwodem 
01 września 2024

Podział majątku wspólnego przed rozwodem 

 

Jak dokonać podziału majątku przed rozwodem? 

Podjęliście decyzje o rozwodzie i zastanawiacie się co zrobić z majątkiem wspólnym. Zadajecie sobie pytanie kiedy właściwie możecie podzielić majątek wspólny? 

 

Podział majątku jest możliwy przed rozwodem jak i po rozwodzie. Podział majątku wspólnego w trakcie rozwodu nie jest możliwy z tego względu, że obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. 

 

Co to jest właściwie wspólność majątkowa?

Wspólność majątkowa ustawowa powstaje z mocy prawa w momencie zawarcia małżeństwa, o ile małżonkowie nie postanowili inaczej w umowie majątkowej. Oznacza to, że wszystkie dobra nabyte w trakcie trwania małżeństwa (z wyjątkiem darowizn czy spadków przeznaczonych dla jednego z małżonków) są wspólne. 

 

Kiedy ustaje wspólność majątkowa?

Wspólność majątkowa ustaje w przypadku rozwodu, separacji lub na skutek umownego wyłączenia wspólności przez małżonków.

 

Co wchodzi w skład majątku wspólnego? 

Kluczowym elementem podziału majątku jest ustalenie, jakie składniki majątkowe należą do wspólnej masy majątkowej małżonków, a które są ich osobistym majątkiem. W sytuacji, gdy nie ma porozumienia między stronami, sąd podejmuje decyzję w oparciu o przepisy prawa. Warto zatem skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych, aby mieć pewność, że proces podziału będzie przebiegał zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

 

Podział majątku przed rozwodem? 

Podział majątku przed rozwodem jest możliwy kiedy strony są zgodne co do podziału majątku. W prawie polskim podział majątku przed rozwodem nazywany jest potocznie umową małżeńską zawieraną przed notariuszem. Wówczas małżonkowie, którzy podjęli decyzję o rozwodzie mogą udać się do notariusza ustanowić rozdzielność majątkową, a następnie dokonać podziału majątku wspólnego. Majątek małżeński dzieli się na majątek wspólny (nabyty w trakcie trwania małżeństwa) i majątek osobisty (np. odziedziczony lub nabyty przed ślubem). Warto przed rozwodem dokładnie określić, co stanowi majątek wspólny, a co osobisty.

 

Co jeżeli nie ma zgody na podział ze strony małżonka?

Wówczas pozostaje droga sądowa. Warto skorzystać z doświadczonego prawnika z zakresu spraw o podział majątku wspólnego, ponieważ proces sądowy bywa czasochłonny i skomplikowany.  Podział majątku przed rozwodem wymaga staranności, rzetelności oraz znajomości przepisów prawa. Z pomocą doświadczonego prawnika możliwe jest osiągnięcie sprawiedliwego i zgodnego z prawem podziału majątku między małżonków. Warto zadbać o to, aby proces ten przebiegł jak najmniej konfliktowo, z korzyścią dla obu stron.

Kontakt 

  Usługi  

Adwokat Sylwia Petelicka - rozwód Bytom, rozdzielność majątkowa Bytom, podział majątku wspólnego Bytom, spadek Bytom, zachowek Bytom, dział spadku Bytom, alimenty Bytom,  jazda pod wpływem narkotyków lub alkoholu Bytom, znęcanie psychiczne i fizyczne Bytom, zniesienie współwłasności Bytom, sprawy budowlane Bytom. 

  Jesteśmy tutaj  

  Kontakt  

ul. Jagiellońska 6/19, 41 - 902 Bytom 

📞 739 973 707

📨 kancelaria@adwokatpetelicka.pl

blog

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.