Prawnik rodzinny Bytom - zabezpieczenie alimentów
Zgodnie z treścią art. 753 k.p.c. konieczną przesłanką do udzielenia zabezpieczenia w sprawach o alimenty jest uprawdopodobnienie istnienia roszczenia, nie ma natomiast potrzeby wykazywania interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Wynika to z faktu, iż w przepisie tym unormowano szczególny przypadek zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, które ma charakter zabezpieczenia nowacyjnego i polega na stworzeniu na czas procesu nowej sytuacji, w której obowiązany zobowiązany jest do zapłaty jednorazowo albo okresowo pewnej sumy pieniężnej.
Od kiedy obowiązuje zabezpieczenie alimentów?
Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest natychmiast wykonalne, co oznacza, że obowiązuje od daty wydania. Sąd po jego wydaniu nadaje mu z urzędu klauzulę wykonalności. Sąd w postanowieniu o zabezpieczeniu może określić, że alimenty należą się z datą wsteczną, np.: od dnia wniesienia pozwu.
Co jeśli druga strona nie płaci zabezpieczenia?
Jeżeli druga strona nie wywiąże się z konieczności płacenia zabezpieczenia możemy złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika.
Na czym polega zabezpieczenie alimentów?
Zabezpieczenie alimentów polega na ustanowieniu odpowiednich środków prawnych mających na celu zapewnienie regularnego wsparcia finansowego dla dziecka przez osobę, która jest zobowiązana do płacenia alimentów. Jest to istotny krok mający na celu ochronę interesów dziecka i zapewnienie mu odpowiednich środków do życia. W przypadku braku regularnych płatności alimentacyjnych, zabezpieczenie alimentów pozwala na skuteczniejsze egzekwowanie należności oraz zapewnia ochronę finansową dla dziecka. Dzięki temu możliwe jest skuteczne dochodzenie swoich praw oraz zapewnienie odpowiedniego wsparcia materialnego dla dziecka w przypadku niewywiązania się z obowiązków alimentacyjnych.
Linia orzecznicza
W orzecznictwie ugruntował się pogląd, zgodnie z którym rodzic powinien podzielić się z dzieckiem nawet najmniejszym dochodem, podkreślając jedynie, że wymagane jest przy tym zachowanie podobieństwa stopy życiowej rodzica i dziecka. W wyroku z dnia 24 marca 2000 r. (I CKN 1538/99, Lex nr 51629), SN także stwierdził, że trudna sytuacja materialna rodziców, nie zwalnia ich od obowiązku świadczenia na potrzeby dzieci. Zmuszeni są oni dzielić się z dziećmi nawet bardzo szczupłymi dochodami, chyba że takiej możliwości są pozbawieni w ogóle. W powołanym orzeczeniu SN wskazał nawet, że w sytuacjach skrajnych, zwłaszcza o charakterze przejściowym, sprostanie obowiązkowi alimentacyjnemu wymagać nawet będzie poświęcenia części składników majątkowych. Pogląd ten znalazł odzwierciedlenie także w orzecznictwie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 11 stycznia 2017 r., III AUa 1400/16, LEX nr 2265668 , III AUa 71/16; Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 26 maja 2016 r., LEX nr 2107446).
Adwokat Sylwia Petelicka - rozwód Bytom, rozdzielność majątkowa Bytom, podział majątku wspólnego Bytom, spadek Bytom, zachowek Bytom, dział spadku Bytom, alimenty Bytom, jazda pod wpływem narkotyków lub alkoholu Bytom, znęcanie psychiczne i fizyczne Bytom, zniesienie współwłasności Bytom, sprawy budowlane Bytom.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.