Alimenty na dzieci to temat, który budzi wiele emocji i jest często poruszany w kontekście spraw karnych. W Polsce, obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach, którzy są zobowiązani do zapewnienia swoim dzieciom odpowiednich warunków do życia, edukacji oraz rozwoju. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym spraw karnych.
Alimenty są w istocie formą wsparcia finansowego, która ma na celu zabezpieczenie podstawowych potrzeb dziecka, takich jak wyżywienie, odzież, mieszkanie oraz opieka zdrowotna. W przypadku, gdy jeden z rodziców uchyla się od płacenia alimentów, drugi rodzic ma prawo dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W takich sytuacjach często pojawiają się pytania dotyczące możliwości egzekucji alimentów oraz potencjalnych konsekwencji karnych.
Warto zaznaczyć, że niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego może skutkować nie tylko postępowaniem cywilnym, ale również karnym. Zgodnie z polskim prawem, rodzic, który uchyla się od płacenia alimentów przez co najmniej trzy miesiące, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W skrajnych przypadkach grozi mu kara pozbawienia wolności.
W sprawie karnej alimentacyjnej, kluczowe jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, która potwierdzi zaległość alimentów - typowym w tego przypadku dokumentem jest zaświadczenie od komornika o wysokości zadłużenia zobowiązanego do płacenia alimentów. Warto również rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika, który pomoże w nawigacji przez zawiłości systemu prawnego i zwiększy szanse na uzyskanie należnych świadczeń.
W aktualnym stanie prawnym do bytu przestępstwa z art. 209 § 1 konieczne jest, aby łączna wysokość zaległości powstałych wskutek uchylania się od wykonania obowiązku alimentacyjnego stanowiła równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo aby opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosiło co najmniej 3 miesiące. „W pojęciu „uchyla się” mieści się negatywny stosunek psychiczny osoby zobowiązanej do wykonania nałożonego na nią obowiązku, który sprawia, że mimo obiektywnej możliwości jego wykonania, sprawca tego obowiązku nie wypełnia, gdyż wypełnić nie chce lub też zlekceważył obowiązek nałożony wyrokiem.
Nie podlega karze sprawca przestępstwa niealimentacji, który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.
Powyższą kwestię rozstrzygnął Sąd Najwyższy. W wypadku przestępstw wielokrotnych, do których należy występek z art. 209 § 1 k.k., nie ma stanu rzeczy osądzonej, jeśli uprzednie prawomocne skazanie, dotyczy tylko fragmentu zarzucanego później czynu. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego w okresie nieobjętym prawomocnym skazaniem jest już nowym czynem przestępnym, pociągającym dalszą odpowiedzialność karną, przy czym granice czasowe kolejnego przestępstwa powinny być dokładnie określone, z uwzględnieniem treści poprzedniego wyroku skazującego. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 2024 r., II KK 631/23. Innymi słowy, jeżeli rodzic nie płaci w dalszym ciągu alimentów to możemy wytoczyć przeciwko niemu sprawę karną za okresy nie objęte poprzednim wnioskiem o ściganie.
Podsumowując, alimenty na dzieci to niezwykle istotny temat, który wymaga odpowiedniego podejścia zarówno ze strony rodziców, jak i instytucji prawnych. Niezależnie od okoliczności, zapewnienie dziecku wsparcia finansowego jest obowiązkiem każdego rodzica, a jego niedopełnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Warto zatem być świadomym swoich praw i obowiązków w tej kwestii. Jeżeli masz problemy z uzyskaniem alimentów od drugiego rodzica, skontaktuj się z kancelarią adwokacką z Bytomia - adwokat Sylwią Petelicką.
Adwokat Sylwia Petelicka - adwokat/prawnik z Bytomia. Zakres usług adwokata z Bytomia: sprawy rodzinne, karne, cywilne. Prawnik rodzinny w Bytomiu prowadzi sprawy o rozwód, rozdzielność majątkową, podział majątku wspólnego, sprawy spadkowe, o zachowek. Adwokat z Bytomia zajmuje się również sprawami karnymi. Prawnik w Bytomiu ds. budowlanych.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.