Zachowek to instytucja prawna, która ma na celu ochronę najbliższych osób spadkodawcy przed całkowitym pozbawieniem ich dziedziczenia. Przysługuje on przede wszystkim dzieciom, małżonkowi, wnukom oraz rodzicom zmarłego.
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału
Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.
Tak, sprzedaż nieruchomości nie zwalnia z obowiązku zapłaty zachowku. Osoba uprawniona do zachowku ma prawo dochodzić swoich roszczeń niezależnie od tego, czy spadek został zrealizowany w formie pieniężnej, czy rzeczowej. W tego typu sytuacjach uwzględnia się cenę nieruchomości sprzedanej.
Do zachowku wliczane są darowizny. Nie wlicza się darowizn uczynionych na rzecz osób niespokrewnionych jak również nieuprawnionych do zachowku, które miały miejsce dalej niż 10 lat. Nie dolicza się również darowizn drobnych zwyczajowo przyjętych. Do zachowku nie wlicza się również darowizn na rzecz zstępnego z czasów gdy spadkodawca nie miał innych zstępnych. Do zachowku nie będą również wliczane darowizny uczynione na rzecz małżonka przed zawarciem związku małżeńskiego na rzecz drugiego małżonka.
Istnieje możliwość ochrony przed zachowkiem. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat tego jak uniknąć płacenia zachowku skontaktuj się z kancelarią adwokacką Sylwii Petelickiej.
Tak, zachowek można rozłożyć na raty, jednak wymaga to zgody osoby uprawnionej oraz odpowiednich ustaleń w umowie. Warto w tym celu skorzystać z porad prawnych, aby uniknąć przyszłych problemów. Istnieje również możliwość odroczenia zapłaty zachowku.
Obniżenie zachowku jest możliwe. Warto przygotować się do procesu, w celu obniżenia zachowku. Przede wszystkim obniżenie zachowku nastąpi, gdy osoba uprawniona do zachowku nie dopełniała obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy. Obowiązki rodzinne, o których mowa w art. 1008 pkt 3 k.c. obejmują nie tylko obowiązek alimentacyjny, lecz również m.in. obowiązek pomocy lub pieczy w związku ze stanem zdrowia, starością lub innymi trudnościami życiowymi. Należy do nich także dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne rodziców, zapewnienie im życia w takich warunkach, aby nie musieli dla ochrony dorosłego dziecka nagminnie odpowiadać za skutki jego negatywnych, obiektywnie społecznie potępianych zachowań. (tak: wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 30 czerwca 2021 r., I ACa 505/20, LEX nr 3304478).
W przypadku pytań dotyczących zachowku oraz innych spraw spadkowych, warto skorzystać z pomocy adwokata w Bytomiu. Kancelaria adwokacka oferuje profesjonalne porady prawne w zakresie prawa spadkowego.
Więcej o dziedziczeniu na:
Adwokat Bytom niegodność dziedziczenia
Adwokat Sylwia Petelicka - adwokat/prawnik z Bytomia. Zakres usług adwokata z Bytomia: sprawy rodzinne, karne, cywilne. Prawnik rodzinny w Bytomiu prowadzi sprawy o rozwód, rozdzielność majątkową, podział majątku wspólnego, sprawy spadkowe, o zachowek. Adwokat z Bytomia zajmuje się również sprawami karnymi. Prawnik w Bytomiu ds. budowlanych.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.